האם אתה שולמן? זכויות וחובות של עצמאיים בביטוח לאומי

בשלהי שנת 2019 נפתחה קבוצת הפייסבוק "אני שולמן" שמטרתה להציף ולפעול מול רשויות המדינה להקלות רגולטוריות ובירוקרטיות לעצמאיים. הקבוצה גדלה בקצב מטורף ותוך חודש חצתה את רף ה 100 אלף חברים.
האם יש צדק במחאתם של העצמאים? תמצאו כאן את כל המידע על החובות והזכויות של עצמאיים מול ביטוח לאומי.  

מי מוגדר עצמאי בביטוח לאומי?


חוק ביטוח הלאומי מגדיר עובד עצמאי כמי שעונה על אחד מאלה:

  • מי שעוסק במשלח ידו לפחות 20 שעות בממוצע בשבוע.
  • מי שהכנסתו החודשית הממוצעת ממשלח ידו עולה על 50% מהשכר הממוצע – 5,276 ש"ח (נכון לשנת 2020).
  • מי שעוסק במשלח ידו לפחות 12 שעות בשבוע בממוצע, והכנסתו החודשית עולה על 15% מהשכר הממוצע – 1,583 ש"ח (נכון לשנת 2020).

מי שלא עונה על אחד מהתאים האלו יחשב כ"עצמאי שאינו עונה על ההגדרה". לכן יהיה חייב בדמי ביטוח לאומי כמי שיש לו הכנסה שאינה מעבודה, והוא ישלם דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות מינימליים על סך 177 ₪ בחודש.

הידעת? על פי נתוני הלמ"ס 67% מהעסקים הפועלים כיום בישראל מוגדרים עסקים עצמאיים.

מהו סכום הביטוח הלאומי שמשלם עצמאי?


עצמאי מגיל 18 ועד גיל פרישה ישלם ביטוח לאומי ומס בריאות ב 2 מדרגות:

מדרגה 1- מחלק ההכנסה של עד 60% מההכנסה הממוצעת במשק (6,331 ₪ בשנת 2020) – 5.97%
מדרגה 2- מהחלק של מעל 60% מההכנסה הממוצעת במשק ועד הכנסה מרבית של 44,020 – 17.83%

לדוגמא- עצמאי שההכנסות שלו החודשיות הן 12,000 ₪ ויש לו הוצאות של 2,000 ₪. הרווח החודשי שלו הוא 10,000 ₪. על הרווח של הוא ישלם ביטוח לאומי כאמור- על המדרגה הראשונה ישלם 378 ₪, ועל המדרגה השנייה ישלם 654 ₪, סך הכל ישלם 1,032 ₪.

מהם הזכויות של עצמאי בביטוח לאומי?


לעצמאי יש פחות זכויות בביטוח לאומי משכיר. האבסורד הוא שעצמאי משלם מכיסו סכום גבוה לביטוח לאומי לעומת שכיר, אך הזכויות שלו בביטוח לאומי מעטות יותר.

מה לא?
דמי אבטלה– עצמאי לא זכאי לדמי אבטלה אם סגר את העסק לעומת שכיר שזכאי לדמי אבטלה אם פוטר (בהתאם לתנאי הזכאות).
דמי פגיעה בעבודה– עצמאי שנפגע בעבודה זכאי לדמי פגיעה בעבודה רק לאחר 12 ימים מיום הפגיעה.

אז מה כן?
דמי לידה וגמלה לשמירת הריון– אישה עצמאית זכאית לדמי לידה בחישוב שנתי לפי הרווח בשנת הלידה או הרווח בשנה שקדמה לשנת הלידה כגבוה.
דמי אבטלה במקרה של סגירת העסק– הזכות הזאת ניתנת רק לנותני שירותים, הרשימה מופיעה בתוספת הראשונה לחוק ביטוח לאומי, למשל- מורי דרך, מרצים, אומנים.
תשלום ימי מילואים.

האם צודקים העצמאיים במחאתם?


לדעתי כן, אבל עם סייג. צודקים העצמאיים בכך שהמדינה לא מספקת להם רשת ביטחון כמו לשכירים. שכיר שמפוטר מעבודתו מקבל מהמדינה דמי אבטלה לעומת עצמאי ש"נכשל" וסוגר את העסק (למעט מקרים מסוימים) ואינו זכאי לדמי אבטלה כלל. אם המדינה לא יכולה לספק לעצמאיים רשת ביטחון היא צריכה לפחות להפחית את תשלומי הביטוח הלאומי שלהם.
ההטבה העיקרית שמקבלים עצמאיים היא הכרה גבוה יותר בהוצאות שלהם. למשל- עצמאי יכול לנכות מההכנסות שלו הוצאות כמו הוצאות רכב, שכירות (אם חלק מהדירה משמש לעסק), טלפון ועוד, לעומת שכיר שלא יכול לנכות שום הוצאה מתלוש המשכורת שלו.

לגבי הטבות סוציאליות שמעניק המעסיק לעובד, אותם לא מקבל עצמאי כמו- ימי חופשה, ימי מחלה, תשלום חלקי של הביטוח הלאומי, פנסיה, פיצויים, הבראה. פה אני פחות מסכימה עם העצמאיים מפני שכל ההטבות האלו בעצם מגולמות כבר בשכרו של העובד. בעצם המעסיק רואה את ההטבות האלו לנגד עניו ומפחית את שכרו של העובד בערך ב 33%, שזהו בעצם שווי ההטבות הסוציאליות. בגלל זה עצמאי שהוא פרילנסר שיספק את אותם שירותים כמו השכיר יגבה מחיר גבוה בהרבה על שעת עבודה שלו לעומת שכיר. למשל- עורך דין שכיר עם ותק של 5 שנים יקבל על יום עבודה בסביבות 600 ₪ ליום. בגילום ההטבות שהמעסיק נותן לו שווי יום עבודה שלו יהיה בערך 800 ₪. אותו עורך דין אם יהיה עצמאי יגבה מהלקוח לפחות 1,000 ₪ על אותו שירות.

כיצד ניתן לשלם את דמי ביטוח לאומי עצמאי ?


שכירים משלמים את דמי הביטוח הלאומי שלהם דרך תלוש השכר שלהם.
עצמאיים צריכים לשלם את דמי הביטוח הלאומי בכל חודש באופן עצמאי. ניתן לשלם במגוון דרכים- הוראת קבע בבנק, תשלום בכרטיס אשראי, ומזומן. ניתן למצוא באתר של ביטוח לאומי עוד מידע על דרכי התשלום.

אם שילמתי ביטוח לאומי ביתר כיצד ניתן לקבל החזר?


עצמאיים אם שילמתם דמי ביטוח לאומי ביתר, כלומר הרווח השנתי שלכם בפועל היה נמוך מהרווח שעליו שילמתם ביטוח לאומי (הרווח הצפוי), תקבלו החזר אוטומטי לחשבון הבנק שלכם. לחילופין תקבלו בקשה לתשלום, אם שילמתם דמי ביטוח לאומי בחסר. החישוב הסופי של דמי ביטוח לאומי יתבצע באופן אוטומטי לאחר ובהתאם לשומת מס הכנסה.

לכל שאלה ניתן לפנות למענה הטלפוני של ביטוח לאומי בטלפון בטלפון 6050* או 04-8812345.
השירות ניתן בימים א' – ה' בין השעות 8:00 עד 17:00 ב-4 שפות: עברית, ערבית רוסית ואמהרית.

הדברים המובאים במאמר זה לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום לשון החוק, המלצה ו/או ייעוץ ואינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא. כל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.

No Comments

Post A Comment