מה זה כסף? ולמה אנחנו מוכנים לעבוד כל כך קשה בשבילו?

מה זה כסף? "כסף מסובב את העולם". כסף הוא הדבר שהכי מניע אנשים, בגללו אנחנו קמים כל בוקר והולכים לעבודה, ובזכותו אנחנו יכולים לצאת למסע שופינג בקניון, או לנופש בקריביים.
אבל, כמו שבטח שמתם לב, כסף הוא רק פיסת נייר, אז למה הוא שווה כל כך הרבה?
תמצאו כאן את כל מה שרציתם לדעת על כסף ואף פעם לא העזתם לשאול.

ההיסטוריה של הכסף


לפני המצאת הכסף אנשים היו פשוט מחליפים ביניהם סחורות, שיטה שנקראה ברטר (The Barter System). למשל- יהושע היה מגדל פרות, ויעקב היה מגדל חיטה, יהושע היה מביא ליעקב כל חודש פרה בתמורה ל 3 שקי חיטה. כך היה מתקיים המסחר. צורת המסחר הזאת יצרה 2 בעיות- בעיה ראשונה, מה יקרה אם יעקב (שמגדל חיטה) בכלל לא מעוניין בפרה? במקרה הזה יהושע יהיה צריך למצוא מישהו שמגדל חיטה ומעוניין בפרות (The double coincidence of wants). הבעיה השנייה הייתה הערכת השווי, האם 3 שקי חיטה באמת שווים פרה שלמה?

בעקבות הבעייתיות של גישת הברטר, החלה להתפתח בעולם גישה חדשה לכסף, גישה שנקראת כסף סחורות, כסף= אמצעי חליפין. בשיטה הזאת השתמשו בסחורות שכולם רצו כאמצעי תשלום. הראשונים שהחלו בשיטה הזאת היו האנגלים, שהשתמשו בתירס מיובש כאמצעי תשלום.
כלומר, אם נחזור לדוגמא שלנו, במקום שיהושע ייתן ליעקב פרה, הוא ייתן לו 10 תירסים מיובשים תמורת 3 שקי חיטה. יעקב, שרוצה לקנות ענבים, יביא למרדכי 5 תירסים מיובשים בתמורה ל 3 אשכולי ענבים, וכך הלאה. חשוב לשים לב, שלתירס (בניגוד לנייר) באמת היה שווי, והוא היה גם סחורה שכולם רצו ויכלו לאחסן לזמן ממושך.

מה זה כסף? 


במרוצת השנים אנשים החלו לסחור בסחורות לא בגלל השימושיות שלהן, אלא בגלל השווי שלהם. סחורות כמו יהלומים, כסף, וזהב. מה שנתן לזהב את שוויו הוא הביקוש אליו, הרבה אנשים רצו להחזיק בו בגלל יופיו, אך בניגוד לתירס, לא באמת היה לו שימוש.

אבל הבעיה הגדולה של הזהב הייתה שהוא היה משאב מוגבל, וגם כבד, ולכן היה קשה לסחור איתו. כתוצאה מכך, החלה גישה חדשנית למסחר בסחורות שלא דרשה גיבוי של סחורה פיזית. כסף= ביקוש והיצע והאמונה של אנשים בערכו. הגישה הזאת, שנקראת גישת כסף פיאט, החלה לראשונה בסין ובאיטליה בתחילת המאה ה-11. במקום לשלם על סחורות במטבעות זהב, הסוחרים שילמו על הסחורה בעזרת פיסת נייר שעליה היה כתוב "אני חייב לך 30 מטבעות זהב". מי שקיבל את פיסת הנייר יכל ללכת בכל רגע לסוחר ולקבל את מטבעות הזהב. אבל מרבית הסוחרים לא פדו את פיסת הנייר, הם פשוט גילגלו אותה, ושילמו בעזרתה לסוחרים אחרים. הגישה הזאת יצרה שיטת מסחר חדשנית ששינתה את העולם ואת הדרך שבו אנו סוחרים עד היום.

למה אנחנו מוכנים לעבוד 9 שעות ביום תמורת פיסת נייר?


או במילים אחרות, למה הנייר הזה שווה כל כך הרבה?
מה שנותן בעצם לכסף את ערכו הוא המוצרים שאנחנו יכולים לקנות איתו או שאנחנו יודעים שאנחנו יכולים לקנות איתו. כמו בימי קדם, הכסף משמש אותנו לקניית סחורות ושירותים.
אם מסכלים על המשמעות של כסף בצורה יותר עמוקה, כסף הוא האמונה של אנשים בערכו.

מה לדעתכם יקרה אם יום אחד ידפיסו ביליוני שטרות של 100 ₪, והשוק יוצף בפיסות הנייר?
כעבור זמן קצר אנשים יבינו שפיסת הנייר שלהם לא שווה הרבה, ולא יאמינו יותר בערכו של הכסף. הם ירוצו לבנק להחליף במהרה את פיסת הנייר לסחורה עם שווי אמיתי, כמו זהב ויהלומים, כתוצאה הם ישחררו למשק עוד ועוד פיסות נייר. הסוחרים גם הם יפסיקו להאמין בכסף ושוויו, כתוצאה מכך הם יבקשו הרבה יותר כסף תמורת הסחורות שלהם, דבר שיגרום לעליה של כל המוצרים במשק. לתופעה הזאת, שקרתה כבר כמה פעמים בהיסטוריה של העולם וגם בשנות השמונים בישראל, קוראים אינפלציה.

אינפלציה היא ירידה בכוח הקנייה של הכסף. למשל- לפני 10 שנים הייתי יכולה לקנות ב 100 ₪ כרטיס זוגי לסרט, פופקורן, ולשלם לבייביסיטר, היום אני יכולה רק לקנות כרטיס לסרט ופופקורן קטן.
בכל שנה הממשלה והבנק המרכזי מתכננים את "יעדי האינפלציה". בדרך כלל יעד אינפלציה של 2-3% הוא יעד סביר. לפעמים האינפלציה יוצאת מכלל שליטה, למשל בשנות השמונים בישראל הייתה אינפלציה של 400%! בגלל הדפסה לא מבוקרת של כסף. כלומר משהו שעלה בתחילת השנה 5 ₪ עלה בסוף השנה 25 ₪. כיום, הבנק המרכזי והממשלה דואגים לא להדפיס יותר מידי כסף כדי לעמוד ביעדי האינפלציה השנתיים.

מה יקרה אם בוקר אחד כל האנשים יקומו וירצו למשוך את כל הכסף שלהם מהבנק?


האם יהיה מספיק כסף בשביל כולם? כמו שבטח תיארתם לעצמכם, התשובה היא לא. זה חוזר לטיעון שכסף נוצר בזכות האמונה של אנשים בו. אנחנו מאמינים שהכסף שלנו נמצא במקום בטוח ושנוכל להשתמש בו מתי שנרצה.
מה קורה כאשר אתם מפקידים בבנק 100 ₪?
על פי החוק, הבנק מחויב לשמור 10% מהכסף כרזרבה, ולכן, על כל הפקדה של 100 ₪, הבנק יכול לתת כהלוואה 1,000 ₪. זאת אומרת שאם כל האנשים במדינה ירצו למשוך את הכסף שלהם הבנק יוכל לשלם רק ל 10% מהאנשים!  הדבר יכול ליצור קטסטרופה פיננסית במדינה, במיוחד אם הוא קורה בהיקף רחב.
אז איך הבנקים פטרו את הבעיה הזאת?
כיום, הבנק המרכזי בכל מדינה נותן ערבות לכסף של הבנקים וגם מגביל ומפקח עליהם. הבנק המרכזי הוא בעצם גוף רגולטורי ממשלתי ללא כוונת רווח. תפקידו הוא לפקח על הבנקים מצד אחד, ולדאוג להניע את הכלכלה באמצעות הזרמת הון למשק והגדלת האמון בכסף, מצד שני. הפיקוח והערבות של הבנק המרכזי מגדילים את אמון הציבור בכסף ובמערכת הבנקאית.

למה משכנתאות והלוואות טובות לכלכלה?


משכנתאות והלוואות ממחזרות את הכסף במשק. למשל- כשאנחנו קונים דירה במזומן אנחנו בעצם "נועלים" את הכסף בדירה, הכסף הזה בעצם ישתחרר חזרה למשק רק כאשר שהדירה תימכר.
במקרה של רכישת דירה 50% במזומן ו 50% במשכנתא, אנחנו בעצם יכולים גם לגור בבית וגם לבזבז חצי מסכום הדירה, כלומר לקנות מוצרים ושירותים. את סכום המשכנתא אנחנו בעצם נחזיר מיד חזרה למשק, ולא כאשר הדירה תימכר. כלומר משכנתאות והלוואות בעצם מזינות וממריצות את הכלכלה.

מקווה שעניתי לכם על השאלה, מה זה כסף? אם אתם מרגישים קצת מבולבלים אתם יכולים לצפות בסרטון קצר וקליל.

הדברים מובאים במאמר זה לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום לשון החוק, המלצה ו/או ייעוץ ואינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא. כל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.

No Comments

Post A Comment