מה זה ניכוי מס במקור? המדריך לעצמאי המתחיל

ניכוי מס במקור הוא אחד המושגים הנפוצים בהנהלת החשבונות של עסק.
אז מה זה בכלל ניכוי מס במקור? איך הוא נקבע? וכיצד מקבלים ממנו פטור?

פתחתם לאחרונה עסק? תמצאו כאן מושגים בהנהלת חשבונות שיעזרו לכם להתנהל חכם

מה זה ניכוי מס במקור?


על פי החוק במדינת ישראל, עבור כל תשלום שמשלם העסק יש חובה לנכות מס ולהעביר לרשויות המס. החובה לנכות את המס חלה על המשלם. כלומר, כל ספק או עובד שמקבל תשלום מהעסק, יש לבדוק אם יש צורך לנכות לו מס (לנכות במקור) מהתשלום שאתם משלמים לו. את הבדיקה אפשר לבצע באתר רשות המיסים.
אני אסביר בדוגמא- יוסי קונה מאמנון מיצים סחוטים למסעדה שלו. אמנון הוא ספק חדש, ולכן לפני שיוסי משלם לו את הכסף עבור המיצים הוא צריך לבדוק את האישור ניכוי מס במקור שלו. אם יש לאמנון פטור מניכוי מס במקור, יוסי יכול לשלם לו את מלוא התשלום בלי להפחית לו מס. אם באישור כתוב שצריך לנכות לאמנון 15%, אז יוסי צריך להפחית לאמנון מהתשלום 15% ואת הסכום הזה להעביר למס הכנסה.
למשל- אם יוסי צריך לשלם לאמנון 1,000 ₪, ולאמנון כתוב באישור שאחוז המס שלו הוא 15%, אז יוסי ישלם לו רק 850 ₪, ו 150 ₪ יוסי יעביר בשם אמנון למס הכנסה.

מדוע מנכים מס במקור?


המטרה העיקרית של הניכוי היא אכיפה יעילה על מנת להבטיח גביית המס ותשלומו בסמוך למועד קבלת התקבול.
התשלום של מס במקור נועד להבטיח שרשות המס תקבל כסף בגין העסקה. מס הכנסה בעצם רוצה את הכסף מראש כדי שתשלום המס על העסקאות יתבצע במועד.

איך מקבלים פטור או הקטנה של ניכוי מס במקור?


בדרך כלל, עסק שמשלם מקדמות למס הכנסה, יקבל פטור מניכוי (למעט מקרים מיוחדים). אם אתם משלמים מקדמות מס הכנסה באופן שוטף, מומלץ שתפנו לרואה החשבון שלכם והוא יסדר לכם את הפטור. מומלץ שבנוסף תבקשו אישור על ניהול ספרים.
לאחר שתקבלו את הפטור תוכלו להפיק "אישור על פטור מניכוי מס במקור" באתר רשות המיסים. את האישור הזה אתם צריכים להביא ללקוחות שלכם (במידה ויבקשו), ואז הם לא ינכו לכם מס. האישור הזה לרוב הוא שנתי.

עוסק פטור- עוסקים פטורים יקבלו אוטומטית פטור מניכוי מס במקור בחצי שנה הראשונה לפתיחת העסק. לאחר מכן ניתן להאריך את הפטור על ידי פניה במערכת מפ"ל (מערכת פניות הציבור) או על ידי הגשת טופס בקשה במשרדי מס הכנסה. בדרך כלל הפטור מאושר תוך יום עד יומיים מיום הפניה. אם יש לכם רואה חשבון, מומלץ שתבקשו ממנו להאריך את הפטור.

איך נקבע אחוז ניכוי מס?


אחוז הניכוי נקבע לפי ממוצע רווח ענפי של עסקים מאותו התחום. למס הכנסה יש טבלאות עם נתוני רווחיות לפי ענפים, ולפיהם נקבע אחוז המס.
אחוז המס הראשוני שמס הכנסה קובע הוא מאוד כללי ואינו מתחשב בנתוני העסק הספציפי שלכם. לכן, אם אתם חושבים שנקבע לכם אחוז מס גבוה מידי, אתם יכולים לפנות לפקיד השומה ולבקש להקטינו. כאמור, אתם יכולים לעשות את זה לבד, אך אם אתם מיוצגים על ידי רואה חשבון או יועץ מס מומלץ שתעשו את זה דרכו.

מתי צריך לבצע ניכוי מס במקור משירותים ונכסים?


עסקים עם מחזור שנתי של מעל 5.3 מיליון.

עסקים שמנהלים את הנהלת החשבונות שלהם בשיטת החשבונאות הכפולה.

עסקים בתחום הבניה (חשמל, מים), בדרך כלל חייבים לבצע ניכוי בלי קשר למחזור.

תשלומים לתושבי חוץ חייבים בניכוי של 25%, אלא אם יש לתושב החוץ פטור.

בנוסף, גופים ממשלתיים ומוסדיים כמו- בנקים, חברות ביטוח, רשויות המדינה, קופות חולים, מוסדות השכלה, חייבים בניכוי מס ללא קשר למחזור.

לפירוט כל המקרים, ראו את פקודת מס הכנסה.

מי שבדרך כלל לא חייב לבצע ניכוי הם עסקים קטנים שלא צריכים לנהל את החשבונות שלהם בשיטת החשבונאות הכפולה.

חשוב לציין– בישראל מטילים עונשים חמורים על מי שלא ניכה מס במקור, כמו קנס הגבוה פי שניים מכל הסכומים שלא נוכו.

איך ניתן לבדוק מהו אחוז המס שיש לנכות במקור?


ניתן לבדוק את שיעור (אחוז) המס שיש לנכות באמצעות האתר של רשות המיסים.

החדשות הטובות- ניתן לקבל בחזרה את המס שניכו לך


במקרה וניכו לכם מס ביתר, ניתן לקבל אותו בחזרה כאשר אתם מגישים את הדוח השנתי.

חשוב לקבל בכל תשלום שבו ניכו לכם מס את האישור על הניכוי. בדרך כלל זה נעשה על גבי הקבלה.
אם לא ביקשתם את האישור בכל תשלום, אתם יכולים בסוף השנה לבקש מהלקוחות ששילמו וניכו לכם מס- "אישור על ניכוי המס שבוצע". האישור הזה מפרט את סכומי המס שהועברו למס הכנסה באותה שנה (כמו טופס 106 שניתן לעובד). את האישור הזה אתם מגישים בסוף השנה למס הכנסה ביחד עם הדוח השנתי שלכם. מס הכנסה יחזיר לכם את המס שנוכה לכם (בתוספת ריבית והצמדה) במידה ואתם זכאים.

מתנה ממני
רוצה לקבל כלי מעולה לתכנון תקציב
שיחסוך לך מאות שקלים בכל חודש? 

השאר/י פרטים וקבל/י אותו ישירות למייל

Invalid email address
ניתן להסיר את ההרשמה בכל עת. ההרשמה כוללת קבלת הניוזלטר של הבלוג. 
No Comments

Post A Comment